Odaberite odgovarajući oblik poslovanja

Oblik poslovanja odabirate u zavisnosti od svojih ciljeva i potreba.

U Agenciji za privredne registre se registruju preduzetnici, privredna društva (što podrazumeva društva sa ograničenom odgovornošću, ortačka društva, komanditna društva), akcionarska društva, ogranci stranih privrednih društava, predstavništva stranih privrednih društava, zadruge i zadružni savezi ali i nevladine organizacije.

Preduzetnik je najzastupljeniji oblik privrednog subjekta. Preduzetnik nema status pravnog lica, preduzetnik je fizičko lice koje se registruje u Agenciji za privredne registre za obavljanje određene delatnosti u cilju ostvarivanja prihoda.

Registracija preduzetnika je brža i jeftinija, uz niže takse i manji iznos propisanih kazni za prekršaje. Preduzetnik može da plaća poreze i doprinose paušalno (prema unapred utvrđenom iznosu) ili da se opredeli za isplatu lične zarade. Ipak, ova forma ima i svoje nedostatke, a to je da preduzetnik za sve obaveze nastale u vezi sa obavljanjem delatnosti odgovara celokupnom imovinom. To znači da ukoliko ne možete da izmirite svoje obaveze i dugovanja kao preduzetnik, moguće je da se dug namiri i iz vaše lične imovine.

Preduzetnik „paušalac“ je najčešći oblik preduzetnika pri započinjanu poslovanja. Namenjen je onima koji nisu u mogućnosti da vode poslovne knjige, pa Poreska uprava, po utvrđenim kriterijumima, određuje paušalni iznos poreza na prihode od samostalne delatnosti koji treba platiti. Rešenjem Poreske uprave određuje se fiksan iznos poreza i doprinosa koji se plaća mesečno, bez obzira na to da li se ostvaruje prihod ili ne. Visinu poreza i doprinosa možete orijentaciono izračunati koristeći kalkulator.

Osnovni uslovi koje morate ispuniti da biste bili „paušalac“ su da vam je godišnji promet, odnosno zbir iznosa svih faktura koje ste izdali u jednoj godini, manji od šest miliona dinara, i da ispunjavate kriterijume samostalnosti. U obavezi ste da elektronski ili na papiru na obrascu vodite KPO - Poslovnu knjigu o ostvarenom prometu paušalno oporezovanih obveznika. Važna napomena – zahtev za paušalno oporezivanje može se podneti isključivo prilikom podnošenja registracione prijave osnivanja.

Društvo s ograničenom odgovornošću je drugi najzastupljeniji oblik privrednog subjekta u Srbiji. Ima status pravnog lica i predstavlja društvo u kome jedan ili više članova društva imaju udele u osnovnom kapitalu društva. Članovi društva ne odgovaraju za obaveze društva, već je društvo odgovorno isključivo svojom imovinom. Iako poslovanje u formi DOO omogućava fleksibilnost upravljanja, promene članova i smanjenu odgovornost (član odgovara samo do visine svog uloga), osnivanje d.o.o. je skuplje, veći su troškovi poslovanja, porezi i takse, a postoji i obaveza vođenja dvojnog knjigovodstva.

Visina poreza i doprinosa može značajno da varira, zbog čega je preporučljivo angažovati pravnog savetnika ili računovodstvenu agenciju.

Na vrh