Detaljnije informacije o dokumentaciji za vizu D

U ovom tekstu možete pronaći više informacija o sledećoj dokumentaciji za vizu D:

  • pozivno pismo,
  • fotografija stranog državljanina,
  • dokazi o posedovanju sredstava za izdržavanje,
  • dokaz o zdravstvenom osiguranju tokom planiranog boravka, i
  • ovlašćenje/punomoćje.

Pozivno pismo

Pozivno pismo fizičkog lica mora biti overeno kod nadležnog organa za overu pismena.

Pozivar može biti fizičko ili pravno lice. Ukoliko je pozivar fizičko lice, potrebno je da popuni ovaj formular. Formular pozivnog pisma za pravno lice možete preuzeti ovde.

Pozivar se pozivnim pismom obavezuje da će snositi troškove boravka i prinudnog udaljenja stranca sa teritorije Republike Srbije, kao i troškove eventualnog boravka i smeštaja stranca u prihvatilištu za strance, ukoliko se oni ne mogu naplatiti od stranca – tzv. izjava i garancija pozivara.

Fotografija podnosioca zahteva

Fotografija treba da bude ne starija od 6 meseci, u boji. Potrebno je da odražava prirodnu boju kože, da bude oštra i jasna, sa svetlom pozadinom, da prikazuje lice sa zatvorenim ustima i pogledom direktno u kameru, i da oči budu jasno vidljive.

Dokazi o posedovanju sredstava za izdržavanje

Dokazom da stranac ima obezbeđena sredstva za izdržavanje tokom planiranog boravka u Republici Srbiji smatra se:

  • potvrda o visini zarade (obračun zarade i slično);
  • ugovor o radu ili drugi ugovor u skladu sa propisima o radu;
  • dokaz o isplatama iz penzijskog osiguranja;
  • dokaz o stipendiranju;
  • dokaz o upisu u Registar poljoprivrednih gazdinstava;
  • potvrda ili izvod o posedovanju sredstava na računu banke u visini minimalne zarade koja je propisana u Republici Srbiji za godinu u kojoj se podnosi zahtev;
  • pisana garancija pravnog lica registrovanog u Republici Srbiji ili overena garancija fizičkog lica da će snositi troškove izdržavanja stranca tokom trajanja boravka, sa dokazom da davalac garancije poseduje sredstva.
Dokaz o zdravstvenom osiguranju tokom planiranog boravka

Dokazom o zdravstvenom osiguranju za strane državljane sa čijim državama Republika Srbija ima zaključen međunarodni sporazum o socijalnom osiguranju, smatra se evropska kartica zdravstvenog osiguranja, odnosno druga isprava kojom dokazuju da su osigurni u svojoj državi, u skladu sa propisima Republike Srbije o zdravstvenom osiguranju. Za više informacija, posetite sajt Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, informacije o hitnoj medicinskoj pomoći inostranim osiguranicima.

Dokazom o zdravstvenom osiguranju za strane državljane sa čijim državama Republika Srbija nema zaključen međunarodni sporazum o socijalnom osiguranju, smatra se:

  1. polisa zdravstvenog osiguranja stranca;
  2. dokaz o stipendiranju;
  3. dokaz o posedovanju novčanih sredstava kojima se mogu pokriti troškovi pružanja hitne medicinske pomoći, odnosno lečenja hroničnih bolesti;
  4. pisana garancija pravnog lica registrovanog u Republici Srbiji ili overena garancija fizičkog lica da će pokriti napred navedene troškove, sa dokazom da davalac garancije poseduje sredstva,
  5. važeća kartica zdravstvenog osiguranja Republike Srbije.

Važna informacija: Dokaz o sredstvima za izdržavanje i dokaz o zdravstvenom osiguranju tokom planiranog boravka u Republici Srbiji ne podnosi stranac koji je član uže porodice državljanina Republike Srbije i stranac koji podnosi zahtev po osnovu zapošljavanja.

Ovlašćenje/punomoćje

U postupku izdavanja vize D, ako zahtev za odobrenje vize D ne podnosi lično stranac, već u ime stranca zahtev podnosi poslodavac, potrebno je pisano Ovlašćenje ili punomoćje za poslodavca, odnosno lice koje on ovlasti, kako bi na jedinstvenom portalu za strance oni u ime stranca podneli zahtev i preduzeli sve druge potrebne radnje u postupku (prijem potvrde o podnetom zahtevu, prijem obaveštenja, dopuna zahteva, prijem rešenja i dr).

Dakle, pre podnošenja zahteva potrebno je da stranac odluči da li će registrovati svoj lični nalog na portalu i zahtev podneti lično, ili će dati ovlašćenje svom poslodavcu, koji će preko njegovog registrovanog naloga i po osnovu činjenice da je njegov poslodavac, zahtev podneti u ime stranca.

Ovlašćenje sadrži osnovne podatke o poslodavcu: poslovno ime, adresu poslovnog sedišta, pib, matični broj, ime i prezime odgovornog lica poslodavca (može se napisati i na memorandumu poslodavca) sa nabrojanim podacima o fizičkim licima koje je poslodavac ovlastio na njegovom nalogu da mogu podneti zahtev; zatim ovlašćenje sadrži opis datog ovlašćenja: za podnošenje zahteva, preduzimanje potrebnih radnji u postupku, prijem obaveštenja, informacija, rešenja i drugo. Ovlašćenje sadrži podatke o davaocu ovlašćenja – strancu: državljanstvo, ime i prezime, datum rođenja, broj ličnog dokumenta i dr.

Ovlašćenje sadrži datum kada je dato, ime i prezime odgovornog lica poslodavca, zatim ime i prezime stranca, a potpisuju ga poslodavac (saglasan da prihvata dato ovlašćenje) i lično stranac (davalac ovlašćenja).

Ovlašćenje nije potrebno da bude overeno. Poslodavac koji podnosi zahtev u ime stranca, potpisano ovlašćenje prilaže kao obavezan dokument prilikom podnošenja zahteva (skenirano ili fotografije).

Izjava stanodavca

Veoma je važno da se evidentiraju precizni i tačni podaci o adresi stanovanja stranca i gde stranac živi u Republici Srbiji za vreme boravka po vizi D.

Podaci o adresi koju stranac navede popunjavanjem onlajn-forme zahteva za izdavanje vize, treba da budu istovetni sa adresom koja je napisana u Izjavi stanodavaca, a koja će biti prijavljena u nadležnoj policijskoj stanici od strane stanodavaca ili objekta smeštaja. Prijava se vrši u roku od 24 sata od dana dolaska stranca. Više o tome možete pročitati ovde.

Kako bi imali prijavljenu adresu stanovanja u Republici Srbiji, neophodno je da se vlasnik stana, kuće ili drugog stambenog prostora ili član njegovog domaćinstva koji je prijavljen na istoj adresi gde će stranac stanovati, pisanim putem saglasi da stranac može biti prijavljen na toj adresi.

Navedena izjava je neformalna i potrebno da sadrži podatke o davaocu izjave: ime i prezime, broj lične karte, navođenje činjenice o vlasništvu nepokretnosti ili drugog osnova po kome može raspolagati sa navedenom nepokretnosti, zatim da je saglasan da na adresi: grad, ulica, broj, broj stana i sl, može prijaviti adresu stanovanja stranog državljanina: državljanstvo, ime i prezime, broj pasoša ili strane lične karte, datum izjave, ime i prezime stanodavca i njegov potpis.

Izjava stanodavca nije potrebno da bude overena.

Ukoliko stranac ima zaključen Ugovor o zakupu stana, gde se navodi da će adresa stanovanja biti prijavljena na adresi nepokretnosti koju je stranac zakupio, može se priložiti i skeniran Ugovor o zakupu.

Ako za vreme boravka u Republici Srbiji stranac ima nameru da stanujete u hotelu, hostelu ili drugom objektu smeštaja, prilaže se Ugovor o zakupu ili neki drugi dokumenat koji može izdati objekat smeštaja kao dokaz da stranac boravi u objektu, sa navođenjem broja stambene jedinice.

Važna napomena: Informacije koje se nalaze na ovoj stranici su isključivo opšte informativne prirode i prilagođene su državljanstvu, nameri boravka u Republici Srbiji i svim drugim parametrima koje ste odabrali kroz Vodič o ulasku, vizama i boravku. One ne predstavljaju pravne savete, uputstva, niti se odnose na pojedinačne situacije. Za detaljnije informacije o primeni važećih zakona i podzakonskih akata, kao i o vašim pravima i obavezama, preporučujemo da posetite Zakon o strancima i Zakon o zapošljavanju stranaca.

Last updated: 05.04.2025.

Na vrh