Детаљније информације о документацији за визу Д

У овом тексту можете пронаћи више информација о следећој документацији за визу Д:

  • позивно писмо,
  • фотографија страног држављанина,
  • докази о поседовању средстава за издржавање,
  • доказ о здравственом осигурању током планираног боравка, и
  • овлашћење/пуномоћје.

Позивно писмо

Позивно писмо физичког лица мора бити оверено код надлежног органа за оверу писмена.

Позивар може бити физичко или правно лице. Уколико је позивар физичко лице, потребно је да попуни овај формулар. Формулар позивног писма за правно лице можете преузети овде.

Позивар се позивним писмом обавезује да ће сносити трошкове боравка и принудног удаљења странца са територије Републике Србије, као и трошкове евентуалног боравка и смештаја странца у прихватилишту за странце, уколико се они не могу наплатити од странца – тзв. изјава и гаранција позивара.

Фотографија подносиоца захтева

Фотографија треба да буде не старија од 6 месеци, у боји. Потребно је да одражава природну боју коже, да буде оштра и јасна, са светлом позадином, да приказује лице са затвореним устима и погледом директно у камеру, и да очи буду јасно видљиве.

Докази о поседовању средстава за издржавање

Доказом да странац има обезбеђена средства за издржавање током планираног боравка у Републици Србији сматра се:

  • потврда о висини зараде (обрачун зараде и слично);
  • уговор о раду или други уговор у складу са прописима о раду;
  • доказ о исплатама из пензијског осигурања;
  • доказ о стипендирању;
  • доказ о упису у Регистар пољопривредних газдинстава;
  • потврда или извод о поседовању средстава на рачуну банке у висини минималне зараде која је прописана у Републици Србији за годину у којој се подноси захтев;
  • писана гаранција правног лица регистрованог у Републици Србији или оверена гаранција физичког лица да ће сносити трошкове издржавања странца током трајања боравка, са доказом да давалац гаранције поседује средства.
Доказ о здравственом осигурању током планираног боравка

Доказом о здравственом осигурању за стране држављане са чијим државама Република Србија има закључен међународни споразум о социјалном осигурању, сматра се европска картица здравственог осигурања, односно друга исправа којом доказују да су осигурни у својој држави, у складу са прописима Републике Србије о здравственом осигурању. За више информација, посетите сајт Републичког фонда за здравствено осигурање, информације о хитној медицинској помоћи иностраним осигураницима.

Доказом о здравственом осигурању за стране држављане са чијим државама Република Србија нема закључен међународни споразум о социјалном осигурању, сматра се:

  1. полиса здравственог осигурања странца;
  2. доказ о стипендирању;
  3. доказ о поседовању новчаних средстава којима се могу покрити трошкови пружања хитне медицинске помоћи, односно лечења хроничних болести;
  4. писана гаранција правног лица регистрованог у Републици Србији или оверена гаранција физичког лица да ће покрити напред наведене трошкове, са доказом да давалац гаранције поседује средства;
  5. важећа картица здравственог осигурања Републике Србије.

Важна информација: Доказ o средствима за издржавање и доказ о здравственом осигурању током планираног боравка у Републици Србији не подноси странац који је члан уже породице држављанина Републике Србије и странац који подноси захтев по основу запошљавања.

Овлашћење/пуномоћје

У поступку издавања визе Д, ако захтев за одобрење визе Д не подноси лично странац, већ у име странца захтев подноси послодавац, потребно је писано Овлашћење или пуномоћје за послодавца, односно лице које он овласти, како би на јединственом порталу за странце они у име странца поднели захтев и предузели све друге потребне радње у поступку (пријем потврде о поднетом захтеву, пријем обавештења, допуна захтева, пријем решења и др).

Дакле, пре подношења захтева потребно је да странац одлучи да ли ће регистровати свој лични налог на порталу и захтев поднети лично, или ће дати овлашћење свом послодавцу, који ће преко његовог регистрованог налога и по основу чињенице да је његов послодавац, захтев поднети у име странца.

Овлашћење садржи основне податке о послодавцу: пословно име, адресу пословног седишта, пиб, матични број, име и презиме одговорног лица послодавца (може се написати и на меморандуму послодавца) са набројаним подацима о физичким лицима које је послодавац овластио на његовом налогу да могу поднети захтев; затим овлашћење садржи опис датог овлашћења: за подношење захтева, предузимање потребних радњи у поступку, пријем обавештења, информација, решења и друго. Овлашћење садржи податке о даваоцу овлашћења – странцу: држављанство, име и презиме, датум рођења, број личног документа и др.

Овлашћење садржи датум када је дато, име и презиме одговорног лица послодавца, затим име и презиме странаца, а потписују га послодавац (сагласан да прихвата дато овлашћење) и лично странац (давалац овлашћења).

Овлашћење није потребно да буде оверено. Послодавац који подноси захтев у име странца, потписано овлашћење прилаже као обавезан документ приликом подношења захтева (скенирано или фотографије).

Изјавa станодавца

Веома је важно да се евидентирају прецизни и тачни подаци о адреси становања странаца и где странац живи у Републици Србији за време боравка по визи Д.

Подаци о адреси коју странац наведе попуњавањем онлајн форме захтева за издавање визе, треба да буду истоветни са адресом која је написана у Изјави станодаваца, а која ће бити пријављена у надлежној полицијској станици од стране станодаваца или објекта смештаја. Пријава се врши у року од 24 сата од дана доласка странца. Више о томе можете прочитати овде.

Како би имали пријављену адресу становања у Републици Србији, неопходно је да се власник стана, куће или другог стамбеног простора или члан његовог домаћинства који је пријављен на истој адреси где ће странац становати, писаним путем сагласи да странац може бити пријављен на тој адреси.

Наведена изјава је неформална и потребно је да садржи податке о даваоцу изјаве: име и презиме, број личне карте, навођење чињенице о власништву непокретности или другог основа по коме може располагати наведеном непокретности, затим да је сагласан да на адреси: град, улица, број, број стана и сл, може пријавити адресу становања страног држављанина: држављанство, име и презиме, број пасоша или стране личне карте; датум изјаве, име и презиме станодавца и његов потпис.

Изјава станодавца није потребно да буде оверена.

Уколико странац има закључен Уговор о закупу стана, где се наводи да ће адреса становања бити пријављена на адреси непокретности коју је странац закупио, може се приложити и скениран Уговор о закупу.

Ако за време боравка у Републици Србији странац има намеру да станујете у хотелу, хостелу или другом објекту смештаја, прилаже се Уговор о закупу или неки други докуменат који може издати објекат смештаја као доказ да странац борави у објекту, са навођењем броја стамбене јединице.

Важна напомена: Информације које се налазе на овој страници су искључиво опште информативне природе и прилагођене су држављанству, намери боравка у Републици Србији и свим другим параметрима које сте одабрали кроз Водич о уласку, визама и боравку. Оне не представљају правне савете, упутства, нити се односе на појединачне ситуације. За детаљније информације о примени важећих закона и подзаконских аката, као и о вашим правима и обавезама, препоручујемо да посетите Закон о странцима и Закон о запошљавању странаца.

Last updated: 04.04.2025.

На врх